Bun! Pentru context vă voi povesti despre prima mea (on my own) călătorie cu taxi-ul în Bucureși. Anul 2 de facultate, eram în trecere prin București pentru că mergeam la un congres în Olanda, deci trebuia să ajung de la Gară – la Aeroport, la 4 dimineața. Știam că există tarife diferite: 1.39 sau 3.50. Hu! Mai știam că nu trebuie să te iei după nenii de lângă Gară pentru că-s obișnuiți cu „ăștia din provincie” și îi „poartă prin tot orașul”. Până acum totul bine 🙂 Am găsit un taximetrist, care mi s-a părut „de încredere” și.. el s-a oferit, foarte simpatic, să îmi ia valiza, a pus-o în port-bagaj, a pornit și mașinăria aia care îți calculează tariful. Bravo, Irina, vezi, nu-i chiar așa cum spun clujenii despre taximetriștii din Capitală. Mergem..povestim 😀După vreo 2 minute, îl întreb pe domnul șofer:
– Cam cât ar fi totalul pentru această cursă, nu vă supărați?☺️
– Păi, domnișoară, dragă.. ar fi cam.. 45-50 de lei.. într-o direcție.. și 45-50 în cealaltă. Deci un total de 90-100 lei, cam așa. (Emm, o fi Bucureștiul mare, dar.. what? 🙂 )
– De ce? 😳
– Păi pentru că tu vrei să ieși în afara orașului și eu vin înapoi cu mașina goală, deci tre’ să plătești și drumul spre oraș!
– Hm, no way! Voi plăti ce îmi afișează „cronometrul”. Eu ce problemă am că dumneavoastră veniți cu mașina goală?
– A!! Nu ai nici o problemă? 🍆Pana mea de idioată, că io-mi rup spatele cărându-ți valizoiul ăla-mpuțit, de proastă care ești cu aeroportul tău cu tot, mai du-te tu-n p…. de tâmpită
În fine 🙂 A oprit mașina sub un pod, a continuat în același stil cam 2 minute și mi-a urlat să ies afară, că n-are el timp de mine. Acum imaginați-vă expresia de pe fața mea 😐 Un wtf perplex. Stăteam pe întuneric, sub pod, cu valiza lângă mine, iar afară turna cu găleata 🙂 No, unde era Uber atunci? 🚗 Normal, această experiență nu definește sub nici o formă serviciile de taximetrie din București, dar.. pe mine m-a marcat 🙂Revenind la zilele noastre, am fost la Webstock 2016, iar pentru drumurile spre draga de Ioana, care m-a primit la ea (te pupăcesc) și dimineața spre Ikea au fost o plăcere pură 🙂 Am descărcat aplicația Uber de pe appstore, am folosit un cod pentru prima călătorie, deci a fost gratis! Mașina mirosea frumoos, era curată, șoferul tare simpatic care știa limita între discuții de politețe și „leave me alone că sunt obosită”. De atunci i’m a big big fan! Le recomand tuturor prietenilor aplicația asta pentru că: nu trebuie să ai cash la tine, ai toate călătoriile, facturile și plățile ușor accesibile prin aplicație sau online,este mai ieftină decât o firmă de taxi, vezi traseul frumos pe waze și știi în cât timp vei ajunge la destinație și cam cât vei avea de plătit! Plus mai sunt o mulțime de coduri în timpul evenimentelor sau … atunci când plouă, în Cluj, ai 50% reducere. Superb! Iaaaaaaarrrr dacă aveți 100 de persoane care folosesc codul vostru Uber până în data de 30 noiembrie (mai multe detalii găsiți aici), veți primi garantat un iPhone 7! How awesome is that? Ah! Da! Codul meu Uber este irinar516ue – feel free to use it în București & Cluj (vom avea prima călătorie gatuită cu acest cod 😉 Plus, mă veți face tare tare happy)
Voi ce povești inedite aveți legate de călătoriile cu taxi-ul? Eu aș mai avea câteva, dar risc să am un articol kilometric 🙂 Hai, să vedem 🙂
Mi-am propus sa folosesc mai mult Uber. In Bucuresti sunt satula de taximetristi nesimtiti:)
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Locuiesc in Bucuresti, asa ca am cateva aventuri pitoresti cu taximetristii. Sar peste cele nasoale la una funny. Fac comanda acasa, vine taxiul sa ma ia si domnul avea chef de vorba, ca sa nu zic de alte lucruri. El tot imi spune ce frumoasa sunt si eu o tin pe a mea, raspunzand in doi peri. La un moment dat, ma intreaba daca sa schimbe muzica (era pe un post de radio uzual) si ii spun ca e foarte ok, poate sa lase radioul. El decide ca totusi, e momentul sa cante manelele. Se intoarce cuceritor la mine si ma intreaba daca sunt happy cu alegerea lui. Wtf?!?!? Oripilata, ii spun ca prefer radioul si ca as fi recunoscatoare daca ar schimba inapoi. Zambeste din nou cuceritor si spune ca si-a dat el seama ca eu sunt o fata stilata, ca sigur imi place muzica clasica si ca are el un CD cu astfel de muzica. Eu, derutata ca de la manele o sa sarim la Mozart, astept cu frica in suflet si dintr-o data in masina se aude la maximum Wheeeeeeeeeeeeem a maaaaaaaaaaaan loves a woman… Pam pam! Clasic, elegant, cat de cat…
In prezent, merg cu Uberul! 😀
ApreciazăApreciat de 1 persoană
:)))))așa-i când ești stilată 😉
Mi-am amintit și eu de un taximetrist tare simpatic din Cluj care, atunci când l-am întrebat de ce a luat-o pe drumul mai lung, mi-a răspuns că „ioi, domnișoară, să nu vă gândiți că vreau să vă mint, io-s cu Isus!” și a băgat la maxim ceva piesă „Noi suntem cu Isus, cu Isus, cu Isus!” :))
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Vai, da e aiurea rău faza care ți s-a întâmplat. Am trecut și eu prin astfel d eexperiențe, dar nu chiar așa nașpa. Dar să știi că în Cluj a mai apărut ceva mijto. Sincer, am uitat numele inițiativei, dar ideea e simplă și super tare. Există o parcare cu mașini care pot fi rezervate și conduse până la destinație, dar aplicația identifică și care este cea mai apropiată mașină a lor în funcție de zona în care te afli. Plata se face online, mașinile mijto, curate. Am văzut la România, te iubesc! Foarte tare. Tot prin aplicație. Pentru cine are carnet, eu cred că aia e cea mai bună soluție.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
da, da Pony car sharing! it’s good 🙂 darr, sinceră să fiu.. nu prea îi înțeleg utilitatea. Este mai scumpă decât oricare alt mijloc de transport, trebuie să conduci, ceea ce e bine, dar dacă ieși în oraș să party party.. nu ai cum să o mai folosești. Locurile de staționare sunt limitate…meh, nu știu. Pe mine încă nu m-a tentat. Este o opțiune bună pentru companii, care nu trebuie să investească în mașinile pe firmă.. dar.. don’t know.
ApreciazăApreciază
dacă tot suntem aici… ceva similar există in bucurești, dar pentru biciclete. Adică iei bicicleta (gratis) din parcarea speciala si mergi cu ea unde ai nevoie (totusi, parca te limitai la un anumit interval 1-2 ore), apoi o lasi la urmatorul loc special amenajat.
ApreciazăApreciat de 2 persoane
Și în Cluj este City Bike! 🙂 Trebuie să scriu și despre asta, că i feel că este sub apreciat serviciul acesta superb 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Faină idee. Numai că o vinit iarna de amu șâ-i mai greu cu bececleta.
ApreciazăApreciat de 2 persoane
:)) asta se intampla prin vara. acum iti ingheata smochinele pe bici.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Am incercat si eu sa instalez aplicatia in urma cu 2 luni cred, insa m-am speriat putin ca imi cerrea datele de pe card! :))))
Atunci nu stiam eu „cu ce sa mananca Uber”, dar acum stiu! Si e fain! Ma uitam zilele trecute la masinile astea galbene din orasul nostru minunat, capitala europeana…ti-e frica sa te urci in ele, jur!
Mai au putin si le cad naibii si usile! Si trebuie sa te urci apoi in portbagaj sau cine stie cum sa stai pe bancheta din spate pana ajungi la destinatie! :)))
Nu au grija de masinile lor…nu stiu…dar e trist!
Merita avuta aplicatia UBEr, desi merg foarte rar cu taxiul! Dar atunci cand o fac, prefer o calatorie buna si sigura!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Din puctul meu de vedere este cel mai simplu să plătești cashless :)) Este genial acest aspect al tranzacțiilor prin aplicație. În ceea ce privește securitatea datelor, eu aleg să nu mă gândesc la asta :)) Oricum fac plățile online doar la companii serioase care au totul clar 🙂 Dacă e să îți fie frică de plățile cu cardul, atunci să știi că nici la magazine nu e mai safe 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Ah nu! Doar ca nu stiam care e treaba si de ce imi cer datele de pe card inainte! :))) Acum stiu 😛
ApreciazăApreciat de 1 persoană